Telekom Austrija se nada nastavku pregovora u Srbiji

Bez autora
Jun 21 2011

Telekom Austrija koji je promenio ime u A1, i dalje je zainteresovan za kupovinu dela Telekoma Srbija i nada se nastavku pregovora sa Vladom. A1 se nada da će se procedura nastaviti posle parlamentarnih izbora (u Srbiji) koji će se verovatno održati 2012. godine. I posle službenog prekida pregovora, šef A1 Hanes Ametsrajter (Hannes Ametsreiter) sa svojim savetnicima pokušavao je da Vladu Srbije uveri u kvalitet date ponude. Kako se može čuti, nastojalo se da se postigne sporazum pri kojem bi Srbija formalno dobila željenih 1,4 milijarde evra za 51 odsto državnog vlasništva. Pri tome je bio uključen i udeo grčke kompanije OTE, koja u Telekomu Srbija učestvuje sa 20 odsto. Grci su neizostavno želeli da ostvare ovaj posao, ali je Vlada Srbije bila pod prevelikim pritiskom opozicionih stranaka, iako je sa 1,4 milijarde evra minimalne dobiti od prodaje, vlada sama sebi postavila previsoki cilj. A1 sada nestrpljivo isčekuje izbore u Srbiji. U slučaju prevremenih izbora mogao bi vrlo brzo da bude okrenut drugi list i da dođe do novog raspisivanja tendera. Ove godine bi u Srbiji mogli prevremeno da budu održani kako parlamentarni, tako i predsednički izbori.

Telekom Austrija se nada nastavku pregovora u SrbijiTelekom Austrija koji je promenio ime u A1, i dalje je zainteresovan za kupovinu dela Telekoma Srbija i nada se nastavku pregovora sa Vladom.

Kako piše austrijski privredni list "Virtšaftsblat" (Wirtschaftsblatt), "A1 se nada da će se procedura nastaviti posle parlamentarnih izbora (u Srbiji) koji će se verovatno održati 2012. godine".

U tekstu se navodi da je, "i posle službenog prekida pregovora, šef A1 Hanes Ametsrajter (Hannes Ametsreiter) sa svojim savetnicima pokušavao da Vladu Srbije uveri u kvalitet date ponude".

"Kako se može čuti, nastojalo se da se postigne sporazum pri kojem bi Srbija formalno dobila željenih 1,4 milijarde evra za 51 odsto državnog vlasništva. Pri tome je bio uključen i udeo grčke kompanije OTE, koja u Telekomu Srbija učestvuje sa 20 odsto", navodi austrijski list.

Prema informacijama "Virtšaftsblata", "Grci su neizostavno želeli da ostvare ovaj posao, ali je Vlada Srbije bila pod prevelikim pritiskom opozicionih stranaka", iako je "sa 1,4 milijarde evra minimalne dobiti od prodaje, vlada sama sebi postavila previsoki cilj".

"A1 sada nestrpljivo isčekuje izbore u Srbiji. U slučaju prevremenih izbora mogao bi vrlo brzo da bude okrenut drugi list i da dođe do novog raspisivanja tendera, kažu obavešteni krugovi. Ove godine bi u Srbiji mogli prevremeno da budu održani kako parlamentarni, tako i predsednički izbori", piše austrijski list.

Dodaje se da je "predsednik (Srbije Boris) Tadić, nekadašnji ministar telekomunikacija, do 2013. službeno na funkciji i zastupa jasnu pro-EU politiku" te da su "izgledi da će A 1 ipak sklopiti posao u Srbiji ukoliko on bude ponovo izabran, sasvim dobri".

"Dali smo jasno definisanu ponudu i time odredili jasnu liniju", citira "Virtšaftsblat" reči šefa A 1, donedavnog Telekoma Austrija.

Naglašavajući da se "s obzirom na predstojeće izbore ne može predvideti kako će se razvijati stvari u Srbiji", šef koncerna je "isključio mogućnost da bi prvi korak moglo da bude preuzimanje udela koji poseduje OTE".

"Posedovati manje od polovine vlasništva nama nikakvog smisla", rekao je Ametsrajter za austrijski list.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik